Az aranyér nemcsak fájdalmas és kellemetlen probléma, hanem a kialakuló gyulladás, vérrögök kezeletlen állapotban komolyabb szövődményeket is okozhatnak.
Székletürítés során az erőlködés, hasprés miatt a vénák falára nehezedő nyomás nő, ami idővel a legtöbb embernél túltágítja a vénákat. A kitágult erek ezzel még sérülékenyebbé válnak és hajlamosak lesznek a gyulladásra. A nagyfokú kitágulás egyben lassítja a véráramlást, ami növeli a vénában a véralvadás, a vérrögök kialakulásának (trombózis) veszélyét is. Az, hogy kinél váltja ki az aranyeres csomók gyulladását a rendszeres hasprés, az erőlködés, függ az egyéni adottságoktól, de szoros összefüggésben van az életmódunkkal és munkánkkal is.
A vénás nyomás növekedését, a végbél környéki kötőszövetek gyengülését és ezzel az aranyerek kialakulását az alábbiak okozhatják:
- székrekedés: az erőlködés miatt
- hasmenés: a túl gyakori székletürítés következtében
- munka, sportolás: fokozott has- és hátizommunkával járó, döntően függőleges helyzetű törzzsel végzett tevékenységek, pl. lovaglás, cipekedés, hajlongás elhízás a nagyobb hasüregi nyomás miatt, ami a törzs vénáinak vérnyomását is növeli
- erőlködő köhögés: főleg elhúzódó légúti betegségben
- terhesség: a megnövekedett méh nyomása a kismedencei vénákra, és a szülés
- kötőszöveti gyengeség: öröklött, családilag halmozódó
- anális közösülés
- egyéb betegségek: krónikus májbetegség, végbéldaganat
Az aranyér tünetei
Az aranyeresség legjellemzőbb tünete a székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés, ugyanakkor nem minden esetben erőteljesek a panaszok. Általánosságban a következő tünetek utalnak aranyérre, ám gyanú esetén célszerű szakorvos felkeresése is.
- duzzanat, csomó az altesten (ennek kivizsgálása és megítélése orvosi feladat);
- fájdalmas székelés (tompa vagy nyilalló fájdalom);
- erős viszketés a végbéltájon;
- véres széklet; kitüremkedés (a végbél utolsó szakasza kifordul, látható lesz);
- huzamosabb ideig fennálló székrekedés;
- váladékozás és nyálkás széklet.
Táplálkozás és mozgásszegény életmód mint kiváltó ok
Az aranyér rizikófaktoraként különösen fontos megemlíteni a helytelen táplálkozást. Sokak szerint a nyugati étrend tehető felelőssé az aranyér nagyfokú előfordulásáért és kiújulásáért. A modern táplálkozáskultúrában az ételek nagy része feldolgozott, az étrend rostokban szegény.. A puffasztó ételek (pl.: hagyma, káposzta), a sok cukor és állati zsiradék fogyasztása, valamint a rostokban szegény étrend növeli a kockázatot, éppen annyira, mint a túl kevés folyadék fogyasztása.
Mások a mozgásszegény életmódot nevezik meg az aranyér fő okaként: az ülő testhelyzetben végzett munkát, a fokozott has- és hátizommunkával járó, döntően függőleges helyzetű törzzsel végzett tevékenységeket (pl. cipekedés, hajlongás stb.).