Kémiailag az alkalikus (lúgos) oldatok, melyeknek pH értéke 7.0 feletti, az oxigén elnyerésére hajlamosak, míg a savak (pH7.0 alatt) az oxigén leadásra.
Egy enyhe lúg például több mint százszor annyi oxigént tud elnyelni, mint egy gyenge sav. Ezért amikor a test savassá válik és a pH 7.0 alá csökken (megjegyzés: minden testfolyadéknak a gyomornedv és a vizelet kivételével enyhén alkalikusnak, >pH 7.4 -nek kellene lennie), az oxigén kimosódik a szervezetbol, és ez a Nobel-díjas Otto Warburg szerint rákhoz vezet.
A gyomornedvnek savasnak kell lennie a salakanyagok eltávolításához. A vér kivételével. A vérnek mindig 7.4-es lúgos pH-n kell maradnia ahhoz, hogy megtartsa az oxigéntartalmát.
Ha az étrend elegendő ásványi anyagot tartalmaz, akkor a vér megfelelő mennyiségű nélkülözhetetlen ásványi anyaggal rendelkezik az alkalikus, 7.4-es pH fenntartásához. Azonban, ha az étrend ásványi anyag tartalma nem megfelelő, a szervezet arra kényszerül, hogy meglopja Pétert (egyéb testfolyadékok) hogy kifizethesse Pált (a vért). Eközben eltávolítja a létfontosságú ásványi anyagokat, mint például a kalciumot a nyálból, a gerincvelői folyadékból, a veséből, a májból,stb. hogy a vér 7.4-es pH-ját biztosítsa. Ezek az ásványi anyagaikat vesztett szervek és folyadékok savassá, ezáltal anaerobbá válnak, így nemcsak rák keletkezhet, hanem egy sor egyéb degeneratív betegség is, mint például szívbetegség, cukorbetegség, arthirtis, lupus, stb.