Az artrózis (ízületi porckopás) a fejlett országokban az ízületi problémák leggyakoribb formája.
Artrózisban szenvedő betegeknél az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A test bármelyik ízületét érintheti a betegség. Artrózis általában csak egy ízületen alakul ki, ha azonban az ujjakat érinti, egyidejűleg több ujjat is megbetegíthet. Az artrózist korábban egyetlen betegségnek tartották, mára már mintegy száz formáját különítik el.
Milyen tünetei vannak az artrózisnak?
Az artrózis általában lassan alakul ki. Bizonyos embereknél még a betegség előrehaladott állapotában sincsenek tünetek, általában azonban az alábbi tünetek jelentkezésével kell számolni:
-Ízületi fájdalom, merevség a mozgás során, különösen az elején.
-Ízületi fájdalom az időjárás változásakor. Ízületi duzzadás, különösen mozgatás után. Az ízület rugalmasságának elvesztése.
-Az ízület környékén csontos kinövések, főleg az ujjak esetében.
A korai artrózis akut (heveny) fájdalma, általában a megjelenést követően fokozatosan megszűnik, azonban kiújulhat, ha az érintett ízületet túlerőltetjük.. Különösen vonatkozik ez az ujjak artrózisára.
Hol alakulhat ki artrózis?
Teherviselő ízületek:Azok az ízületek, amelyek a testtömeg nagy részét hordozzák - így a csípő, a térd és a boka - esnek a leggyakrabban a betegség áldozatául. Ahogy az évek során az ízületet borító porc folyamatosan kopik, krónikus fájdalom, illetve kényelmetlenségérzés alakul ki állás és járás közben. Ezekhez az ízület duzzadása is társulhat, mely különösen a térdre jellemző.
Ujjak:Az ujjakat érintő artrózis korai fázisában az ujjízületek különösen fájdalmasak és merevek. Idővel a fájdalom csökken, viszont az ízületeken csontos kinövések keletkeznek, amelyek korlátozzák azok mozgását. Ezek a csontos csomók családi halmozódást mutatnak, de gyakrabban alakulnak ki nőknél, mint férfiaknál.
Gerinc:A gerinc ízületeinek degenerációja derék- és nyaki fájdalomhoz, illetve merevséghez vezethet.
Egyéb ízületek: Hacsak nem volt különleges terhelésnek kitéve, más ízületeken (pl. állkapocs, váll, könyök, boka, csukló) ritkán alakul ki artrózis.
A porckopáshoz vezető okok
Az artrózis lényege, az ízületek végeit borító porcok minden látható ok nélküli károsodása. A porc először elvékonyodik, aztán a sima felszíne berepedezik, végül a teljes porcállomány összetöredezik, majd felszívódik. A porc eltűnésével az ízületi végek csontjai közvetlenül érintkeznek egymással, ami a csontfelszínek dörzsölődéséhez és ezáltal csontkárosodáshoz és fájdalomhoz vezet.
Az artrózis pontos oka nem ismeretes. Feltételezik, hogy több tényező együttes jelenléte járul hozzá a kialakulásához: öröklött tényezők, fokozott terhelés (nehéz munka, versenyszerű sport, elhízás) és az ízületek sorozatos, panaszt esetleg nem is okozó sérülései (nehéz munka, versenyszerű sport, öregedés, izomgyengeség, célszerűtlen reflexek). Egyes kutatók szerint, a mechanikus stressz a porcsejtek sérüléséhez, az pedig enzimek sejtekből való fokozott kiszabadulásához vezet. Ha ezek az enzimek egészséges mennyiségben szabadulnak fel, a porc anyagai olyan mértékben bomlanak le, amilyen mértékben fel tudnak épülni. Ha túl sok enzim szabadul fel, a porc gyorsabban bomlik el, mint ahogy vissza tud épülni. Artrózis esetén a porckárosodás helyreállítását célzó folyamatok sem megfelelőek. Ezt eredményezik például az ízület szélén kinövő csonttüskék és csontdudorok. A fájdalom és a nyomásérzékenység a csontos kinövések felett lehet a legkifejezettebb.
Rizikófaktorok
Noha az artrózis pontos okai tisztázatlanok, számos tényező növeli a kialakulás kockázatát:
-45 éves kor feletti életkor.
-Női nem.
-Bizonyos örökletes betegségek, ide értve a porc rendellenes fejlődését és a torz (deformált) ízületeket.
-Különböző fizikai tevékenységek általi károsítás.
-Elhízás. Olyan betegség, ami módosítja a porc normális szerkezetét és működését, például reumatoid artritisz, köszvény.
-Gyenge combizomzat, ami a nem megfelelő reflexek és mozgás miatt a térdek artrózisához vezethet.