Gyógynövényként több évszázada tartják számon, jótékony hatására már az ókorban felfigyeltek, mondhatni, csodaszerként tartották számon.
E zöldség esetében beszélhetünk zöld, fehér és lila színűről. Legfőbb értéke a zsenge hajtása. Vásárlásakor figyeljünk arra, hogy lehetőség szerint frisset vegyünk. Ezt onnan tudjuk, hogy ha friss, akkor a tövénél megnyomkodva, sárgás levet ereszt. Mindig lédús, roppanós példányt vegyünk. Hűtőszekrényben maximum három napig tároljuk.
Jól emészthető rostok alkotják, alacsony kalóriatartalma (10 dkg spárgában kb. 15 kalória van) miatt, bármelyik diétába beleillik. Fehérje-, zsír- és szénhidráttartalma is alacsony, a kis fehérjetartalom azonban értékes aminosavakból áll. Nagyon gazdag A, B, C, E vitaminokban és folsavban, ami a rossz közérzet leküzdésére is jó, illetve megtalálható még benne a magnézium, a vas és a cink is.
Elsősorban vízhajtó és vesekő-eltávolító hatása ismert, gyógynövényként több évszázada számon tartják. Vízhajtóként áttételesen a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással van.
Ugyancsak vízhajtó tulajdonságával van összefüggésben, hogy segíti a szervezet méregtelenítését. Régebben fogfájásoknál is előszeretettel használták, gyökerét a fájó fogakra tették vagy őrölt formában a fog üregekbe szórták.
Csökkentheti a reumatikus fájdalmakat. Kismamáknak, illetve teherbe esés előtt különösen ajánlott fogyasztása, mert segít megelőzni a szülési rendellenességek kialakulását.
A spárga frissen facsart formában igazi gyógyital, mert hőkezelés nélkül sokkal több vitamin és ásványi anyag marad benne. Érdemes más alacsony kalóriatartalmú zöldségek (pl. zeller, paradicsom, uborka) levével összekeverni, így sokkal ízletesebb lesz.