A probiotikumok olyan baktérium fajták, amelyek együtt élnek velünk, de nem okoznak megbetegedéseket.
A barátságos baktériumok segítik az emésztést, védik a szervezetet az ellenséges baktériumok ellen, azaz erősítik az immunrendszert. Ha a barátságos baktériumok vannak többen, egészen egyszerűen kiszorítják a betegséget okozókat, felélik a táplálékot, nem engednek életteret az ellenségeseknek. Ennek megfelelően a betegségek megelőzésére érdemes szervezetünkben felszaporítani a jótékony baktériumokat, probiotikumokat enni vagy szedni.
A probiotikumok olyan táplálékkiegészítők, melyek az emberi szervezet szempontjából jótékony baktériumokat tartalmaznak. A leggyakrabban előforduló probiotikus baktériumok a Lactobacillus és a Bifidobacterium törzsekbe tartoznak. A probiotikus baktériumkultúrák a természetes bélflóra helyreállítását segítik. A bélflóra helyreállítása különösen fontos feladat az immunrendszer megfelelő működése miatt, ugyanis az immunrendszer kb. 70%-a a bélben található.
Számos kutatás bizonyította, hogy a probiotikumok az említett ok miatt pozitívan befolyásolják az immunrendszert, így képesek csökkenteni a légúti fertőzések gyakoriságát, illetve az allergia és ekcéma kialakulását. Gyakran javasolják orvosok, dietetikusok főleg antibiotikumos kezelések után, valamint candidiasis-betegségek kezelésére.
Milyen formában érdemes probiotikumot szedni?
Felmerül a kérdés, melyik módszer a hatékonyabb? A probiotikumokat tartalmazó élelmiszereket is fogyaszthatjuk mindennap, és kúraszerűen is. Mivel a probiotikumok természetes társai, kísérői életünknek, így a folyamatos, mindennapos fogyasztás sem okoz semmiféle kárt a szervezetünkben.
Mikor és mennyi ideig szedhetünk probiotikumot?
A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok Az őszi, tavaszi időszakban érdemes odafigyelni, mert ilyenkor szervezetünk fogékonyabb a fertőzéses eredetű megbetegedésekre, éppen ezért nem árt, ha fokozott probiotikum bevitelt alkalmazunk. A probiotikumok szedése, vagy táplálékkal történő bevitele az ellenálló képességünk erősítése mellett az általános közérzetünkön is sokat javíthat azáltal, hogy könnyíti az emésztést, megszüntet egy sor kellemetlen tünetet, mint például a puffadás, gyakori bélkorgás, rossz lehelet, fáradtság-, levertségérzet. A bélflóra termeli a szervezetünk számára elengedhetetlen anyagok, vitaminok egy részét. Minél több baktérium él a szervezetünkben, annál nagyobb a hasznosanyag-termelődés. Nem szabad elfelejtkezni arról, hogy a baktériumok számára is fontos a megfelelő közeg, azaz tápanyagra van szükségük.
Kísérletek szerint a probiotikumok alkalmazásának számos előnyös élettani hatása lehet.
- laktóz-intolerancia kezelése
- végbélrák megelőzése
- vérnyomás csökkentése
- immunrendszer erősítése
- allergia, ekcéma kialakulásának csökkentése
- fertőzések megelőzése
- bélgyulladás-csökkentő hatás
- ásványi anyagok és nyomelemfelvétel javítása
- vastagbélgyulladás (colitis) és irritábilis bél szindróma (IBS) kezelése