A zöldségek kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a szervezetünk megfelelő működésében.
Fogyasztásuk során csökken a különböző betegségek kialakulása is, erősítik a szervezet immunrendszerét, mert rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal töltik fel szervezetünket.
A szakemberek szerint a zöldségfélékből naponta minimum 150 g fogyasztása szükséges ahhoz, hogy egészségvédő hatásukat kifejthessék. A mennyiségi fogyasztásuk mellett az is fontos, hogy minél több és változatosabb zöldséget fogyasszunk. Mivel testünk nagy része víz, a zöldségek magas víztartalmának köszönhetően szabályozzák a szervezet folyadékháztartásának egyensúlyát.
Vegyük sorba a teljesség igénye nélkül néhány tápláló zöldséget, amit érdemes beiktatnunk az étrendünkbe:
- Brokkoli: Kiváló mennyiségű A, C, K vitaminnal és folsavval valamint rostokkal látja el szervezetünket. Nagyon gazdag cinkben és vasban.
- Kelbimbó: Ebben a zöldségben megtalálható az egyik legfontosabb antioxidáns, folsav, rost, kálium és A- vitamin. Csökkenti a rákos megbetegedések előfordulását.
- Csemegepaprika: Nagyszerű C és B6 vitaminforrás, valamint rostok, mangán és folsav is található benne.
- Spenót: Több, mint 35 nélkülözhetetlen vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Tápértékét fehérje-, ásványi só- és vitamintartalma adja.
- Sárgarépa: Alapvető vitaminforrás a szervezet számára, segíti a belek tisztulását, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Már gyermekkorban is ajánlott a fogyasztása, mert segít a csontozat és a fogazat fejlődésében.
Bátran kísérletezzünk a zöldségekkel a salátába, turmixba, csak úgy nassolnivalóként nyersen, jótékony hatásaik hamar meg fognak mutatkozni.