A mandula a mandulafa csonthéjas termése, legközelebbi rokona az őszibarack, őshazája Ázsia. A mandula az egyik legrégebb óta használt és kedvelt olajos mag.
Érdekesség, hogy bár leginkább a Mediterrán vidékkel kapcsoljuk össze a termesztését, a Kárpát-medencében, azon belül is a Dunántúlon, a 15. században már bizonyára ültettek mandulafákat, Janus Pannonius Egy Pannóniában nőtt mandulafáról című költeménye legalábbis erről tanúskodik.
Cukrászati felhasználása
A mandulamag fehér belseje fogyasztható csak, így a csonthéjat el kell távolítani. Főleg a cukrászat használja a sokak által kedvelt marcipán alapanyagaként. A mandulára azonban nem csak az íze miatt érdemes figyelnünk.
Miből is áll a mandula?
A mandula vizet, fehérjét, értékes aminosavakat, növényi rostokat, szénhidrátot és telítetlen zsírsavakat tartalmaz, tehát gyakorlatilag meg van benne minden, ami az egészséges táplálkozáshoz szükséges.
Mindemellett kiváló vitaminforrás is, B1-, B2-, B6- és E-vitaminokat, illetve káliumot, kalciumot és magnéziumot tartalmaz, de foszfor tartalma is kiemelkedő.
Kozmetikumok alapanyaga
E-vitamin tartalma miatt a kozmetikai ipar is szeretetettel alkalmazza. Általában nedves bőrön jól felszívódó bőrápoló olajokat készítenek belőle. Főleg a fogyasztásra alkalmatlan keserű mandulát használják fel. Nyáron fontos tudni, hogy a napégés tüneteinek enyhítésére is alkalmas! Ha leégünk napozás közben, próbáljuk ki a mandulát, gyors segítséget nyújt!