Magyarországon, s egyben a fejlett világban mindenhol is komoly problémának számít, hogy nem megfelelően táplálkozunk.
Az étrendünk egysíkú, egyes elemek hiányoznak belőle, míg más elemeket túl sokszor fogyasztunk. Nem megfelelő mennyiségben visszük be az életfontosságú nyomelemeket, vitaminokat és más tápelemeket, így majdnem mindannyiunk rendelkezik valamilyen táplálkozással összefüggő betegséggel.
Az étrend megtervezésekor érdemes figyelembe venni a táplálkozás piramisát, ezzel jelölik a szakemberek, hogy milyen ételeket fogyaszthatunk gyakran, s milyeneket ritkábban. Alulról felfelé haladva egyre kevesebbet ajánlott fogyasztani a piramis szintjein található élelmiszerekből.
A piramis alját a napi mozgás és a testsúly rendszeres figyelése jelenti, ezek nélkül ugyanis nem lehetünk teljesen egészségesek.
A legegészségesebb ételek közé tartoznak a zöldségek (napi 3-5 alkalommal), a gyümölcsök (napi 2-3 alkalommal), a sok rostot tartalmazó teljes kiőrlésű gabonák és a növényi olajok.
A következő szint a tej, sajt, joghurt és minden más tejtermék szintje, ezekből napi 1-2 alkalommal ajánlott fogyasztani, vagy D-vitamint és kalciumot tartalmazó étrendkiegészítőkkel pótolni a szükséges vitamin és ásványi anyag mennyiséget.
A piramis tetején találhatóak azok az ételek, melyekből a legkevesebb szükséges, ide tartoznak a vörös húsok, a feldolgozott húsok (szalámi, felvágott, stb.), a vaj, a finomított gabonák és az ezekből készült élelmiszerek (liszt, kenyér, pékáru, tészta), a rizs, a cukrozott üdítők, édességek és a só.
A piramis ajánlásait betartva megóvhatjuk magunkat nagyon sok betegségtől, melyek az idő előre haladtával előbb-utóbb minden helytelenül táplálkozót elérnek!