A só egyik legismertebb tulajdonsága, hogy a környezetében lévő vizet magához vonzza.
A belélegzett, 2-5 mikronnyi nagyságúra porlasztott só részecskék elvonják a vizet a szervezetben élősködő mikroorganizmusoktól oly módon, hogy rátapadnak sejtfalukra,– dehidratálják –, és elpusztítják azokat. A belélegzett só így erősíti a váladékképzést, reakcióba lép a nyálkahártyán lerakódott szennyeződésekkel is, amelyek így könnyebben eltávoznak a szervezetből, hiszen fellazulnak, és kiköhöghetővé válnak.
A káros, betegséget okozó (patogén) mikroorganizmusok eltávolítása csökkenti az immunrendszer által természetes válaszaként létrehozott gyulladást, így csökken a további szövődmények kialakulásának kockázata is.
Ha rendszeresen látogatjuk a sószobát, a fent leírt folyamat is rendre megismétlődik, így a légutak kitisztulnak, a hörgők és a nyálkahártya gyulladása csökken, és helyreállhat a szervezet természetes mikroflórája.
A száraz só-aeroszol terápia szelíd, alapvetően mellékhatásoktól mentes immunerősítő kezelés. Terápia-szerű alkalmazása esetén az immunis sejtek száma normalizálódik, a szervezet saját védekezőképessége pedig növekszik.
Mind ezek mellett a mikronnyi nagyságú száraz só nemcsak belélegezve fejtheti ki a hatását, hanem a bőrrel is reakcióba lép. Mivel kisméretű kristályokról van szó, ezek képesek mélyen behatolni a bőrszövet pórusaiba, ahol dehidratálják a lerakódott méreganyagokat, így rugalmasabbá, üdébbé teszik a bőrt, helyreállítják annak természetes egyensúlyát.
A száraz só-aeroszol terápia gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása is közismert. Így bőrpanaszok (pl. pikkelysömör, ekcéma, akné) tüneteinek kiegészítő kezelésére is alkalmas.